BMX:: Kilka słów do początkujących.
Kilka słów do początkujących.

Witam!

Tym razem napiszę o pułapkach jakie czekają na początkowego ridera. Nie wiesz co jest Ci potrzebne aby móc jeździć ? Zajrzyj tutaj. Poza owymi rzeczami przyda Ci się tzw. zajawka, ochraniacze, inni riderzy lub najlepiej ulubiona muzyka w słuchawkach. To naprawdę umila i ułatwia w pewnym sensie jazdę. No, ale ok. Mamy rower u siebie w domu. Piękny błyszczący lakier, 2 hamulce i zapewne kilka zbędnych kg na nim. Musisz go odchudzić! Zdejmij oba albo jeden hamulec. Na początek zdejmij pegi, gdyż będą one zbędne. Ok., lepszy rower nie powinien mieć już zbędnego balastu. Możesz wyjść przed dom pojeździć. I teraz najczęstsze pytanie.
Jakie tricki na początek ! ?
- bunny hop klik
- wheelie i manual klik
- crankflip klik
- x-up klik
- barspin klik

Inne tricki znajdziesz na tym portalu. Już wiesz co katować. Jednak bunny hop nie wychodzi tak jak miał wychodzić. Nie potrafisz przeskoczyć lub wskoczyć na przeszkodę choć długo jeździsz. Powodów nieudanych tricków może być kilka:
- złe wykonywanie. Dla pewności kilka razy obejrzyj film instruktażowy;
- niedokładność i barak chęci. Wtedy odłóż rower na jakiś czas;
- bariera psychiczna. Niestety na to jest jedna rada, dalsze katowanie.

Przy tych pierwszych trikach czeka nas wiele niebezpieczeństw. Bunny hop z lub na przeszkodę może zakończyć się lądowaniem na twarz, a crankflip może stać się efektem kilku dziur w nodze. Aby uniknąć tych kontuzji, napiszę na co należy zwrócić uwagę przy wykonywaniu poszczególnych tricków.
Bunny hop - bh
Podczas wykonywania go na płaskiej powierzchni teoretycznie nie może Ci się nic stać, jednak są wyjątki. Możesz źle wylądować przez co przechylić się na boki. Możesz również za mocno poderwać tył lub przód co będzie oznaczać albo twarde lądowanie, albo przelecenie przez kierownicę.
Jednak gdy wykonujesz ten trick z/na przeszkodę efekty niesklejenia tricku mogą być gorsze. Na boxa możesz nie doskoczyć co najczęściej łączy się z uderzeniem przedniego lub tylnego koła o jego krawędź a co za tym idzie upadkiem. Podczas zeskoku z przeszkody pamiętaj, aby nie zjeżdżać z niej, ale delikatnie zeskoczyć lub poderwać przednie koło przed jego krawędzią.
Wheelie i manual
Przy trenowaniu tych tricków poważnym upadkiem może być przewrócenie się na plecy, dlatego zalecanie jest ćwiczenie go na dobrze ubitym piachu lub trawniku. Mniejsza prędkość, ale za to miękkie lądowanie. W niektórych wypadkach bo zbyt energicznym opuszczeniu roweru możemy przelecieć przez kierownicę.
Crankflip
Dziury w nogach. To normalne, dla riderów bez ochraniaczy. Gdy ćwiczysz crankflipa MUSISZ mieć ochraniacze na nogi. Podczas wykonywania tricku jedynymi minusami są owe dziury lub nieotrzymanie równowagi w momencie kręcenia się obu korb.
X-up
Tutaj mamy już całą masę wypadków i niepowodzeń. Lepiej ćwiczyć ten trick z odwijaniem kierownicy na ziemi lub z niewysokich hopek. Na początku nie wykonasz takiego bh, aby wykonać x 'up'a. Co do upadków to możesz spaść na wszystko [przy wyskoku z hopy]. Dlatego pamiętaj o kasku!
Barspin
Przed wykonaniem tego tricku sprawdź czy Twoja kierownica nie jest zbyt długa. Jeśli nie to następnie siodełko ustaw jak najwyżej [dla łatwości ćwiczeń]. Przed właściwym wykonywaniem barspina ustań przy ścianie, przyjmij pozycję jak podczas manuala i kręć kierownicą. po czym ją łap. Wyćwicz dobrze, w którym momencie złapać kierownicę. Teraz jadąc na rowerze przechyl się do tyłu, kolanami chwyć siodło i kręć barspiny. Upadki mogą być bolesne, jak przy manualu, na plecy lub inne części ciała.

Nie zrażaj się niebezpieczeństwami.
Nie przejmuj się tym, że nie wychodzi Ci bh po godzinie jazdy.
Nie wierz kumplom, którzy w jeden dzień nauczyli się kilku fajnych tricków, a aby je pokazać są chorzy lub niedostępni.
Nie ulegaj presji społeczeństwa.
Nie poddawaj się.
KATUJ
Dodał: innyoung


Aby głosować i komentować musisz być zalogowany. Na co więc czekasz ?


Brak avaturuNickix_O (2013-08-20 20:34:48)
Pomoże ktoś poszukać bmx'a na początek, mam 167cm. wzrostu 13 lat i 57 kg. ??
Brak avaturuDawiszinio (2013-07-05 15:58:59)
co myslicie o tym rowerze na początek? mam 13lat 168cm i 55kg http://prlbmx.pl/rowery,bmx,2250,verde_eon_2012.html
Brak avaturumilitek (2013-03-04 17:09:09)
http://tablica.pl/oferta/bmx-wethepeople-ID2oYsr.html dobry na początek czy nie profesjonalny czy nie ????? prosze o dopowiedz
Brak avaturumilitek (2013-03-04 17:08:18)
jak myślicie ten bmx jest profesjonalny i dobry http://tablica.pl/oferta/bmx-wethepeople-ID2oYsr.htmlna początek
Brak avatururasta12 (2012-08-15 22:49:29)
Ja na bmx jeżdże od kilku miesięcy i raz miałem dziure w rece pszy robienie barspina
Brak avaturuMatikk (2012-07-09 12:31:55)
Świetny artykuł chociaż co do manuala sie nie zgadzam bo jak sie przechyli zamocno to sie leci na nogi

1 2 3 ... 8 9